Odnawialne źródła energii

Dofinansowanie do budowy domów energooszczędnych

Zgodnie z postanowieniami Parlamentu Europejskiego od 2021 roku, każdy nowo powstały budynek ma mieć prawie zerowe zużycie energii. Jest to zgodne z całą polityką europejską. Ponieważ w naszym kraju zainteresowanie tego typu budownictwem jest nie za duże z uwagi na wysokie koszty budowy i niską świadomość społeczną, NFOŚiGW wdrożył program dofinansowań na budowę domów energooszczędnych w latach 2013-2018.

Program dofinansowań, który ruszył już w tym roku, ma przygotować projektantów, producentów materiałów budowlanych i wykonawców do nowego sposobu budowania domów. Już widać powolne zmiany na tym polu. Na przykład biura projektowe oferujące gotowe projekty domów zwracają uwagę na te, które mają niskie zapotrzebowanie na energię.

domy energooszczędne DominantyPrint screen pochodzi ze strony http://www.dominanta.pl/

Jeśli planujecie budowę domu warto więc zainteresować się tym programem. Ma on pewne minusy. Tak jak w przypadku dofinansowań do kolektorów słonecznych, aby otrzymać wsparcie na budowę domu energooszczędnego należy wziąć kredyt w banku współpracującym z NFOŚiGW w ramach tego projektu. Dofinansowanie ma postać częściowej spłaty kredytu po wybudowaniu domu i potwierdzeniu, że budynek spełnia wymagane standardy energetyczne. Dofinansowanie dotyczy budowy lub zakupu domu oraz zakupu mieszkania. Wysokość bezzwrotnej, częściowej spłaty kredytu wziętego na budowę domu energooszczędnego może wynieść nawet 50 tys., a na zakup mieszkania nawet 16 tys.

Oczywiście należy się liczyć z dużo wyższymi kosztami Po pierwsze koszty eksploatacji budynku będą bardzo niskie. A po drugie będziemy mieli swój wkład w dbanie o nasz większy dom, jakim jest nasza planeta.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Dofinansowanie do budowy domów energooszczędnych

  1. Dofinansowania tego typu to fajny kierunek działania. Takie budownictwo w porównaniu z tradycyjnym pozwala oszczędzić dużo energii a co za tym idzie pieniędzy i surowców naturalnych. Myślę, że to dobra tendencja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s